20. mai 2012
Artikkeldetaljer

Trosopplæringssøknaden.

Kategorier: | Forfatter: Tormod Aabø | Opprettet: 14.02.2007 | Visninger: 807

Hva mener de egentlig med TV-Tro? Hvorfor i alle dager har de fått støtte til det prosjektet?

Her ligger tekstdelen av søknaden som ble innvilget. Vi håper dette tydeliggjør hva vi egentlig vil.

Mediaproduksjon og mediabruk i trosopplæringen


Sammenfatning av prosjektbeskrivelsen:

6. Prosjektbeskrivelse
Prosjektbeskrivelse inkludert en redegjørelse for hvilket innhold som skal deles i trosopplæringsprosjektet deres :

Ordet media, hvis en går tilbake til latin, sammenfatter på en god måte det arbeidet vi driver og ønsker å drive i Vardeneset menighet. Ordet betyr, i tillegg til den moderne betydningen, ”det som er i mellom”, og i forlengelsen
av det, hverdagslig.

I Vardeneset menighet ønsker vi å fremme en hverdagslig kristentro, en tro som er for alle og som er en naturlig del av livspulsen i nærmiljøet. Vår visjon er derfor ”Inkluderende fellesskap – levende Kristustro.”

Det er i samsvar med vår identitet at vi driver et nokså omfattende mediaarbeid i form av vår tv/video-produksjonsgruppe (VM-Media) og vår lyd/lys-gruppe (VM-Studio).

Prosjektet vårt er å se på hvordan medieproduksjon og mediebruk kan anvendes i trosopplæringen. Det skulle være hevet over tvil at tv og video er en viktig trendsetter for ungdom. Tv-programmer som Idol og
internettaktører som You Tube har enorm påvirkingskraft. Samtidig er det nesten et komplett fravær av kristne aktører på dette området. Her er det upløyd mark, og vi ønsker å være en plogspiss.

Dette vil vi gjøre ved å ansette en person i 100% stilling som programprodusent, og en person i 50% stilling som kateket (eller lignende, med kompetanse i pedagogikk og teologi/kristendom). Programprodusent vil ha ansvar for å produsere kristne program for ungdom i samarbeid med ungdommene i menigheten.

Her trengs det teft og evner til å lage gode tv-programmer, rekruttere medarbeidere og lære de opp. Kateket vil ha ansvar for å kartlegge og prøve ut hvordan mediaproduksjon og bruken av disse produktene kan anvendes inn i
menighetens breddetiltak i trosopplæringen, samt utarbeide et kursopplegg om hvordan menigheter i Den norske kirke kan utnytte vår mediavirkelighet i trosopplæringen.

Det vil være et hovedpoeng i prosjektet å gi ungdommene en tilhørighet i kirken. Dette håper vi å oppnå gjennom å gi en erfaring av å bli inkludert i produksjon av tv/video og å få se seg selv på tv.

Tv og video innebærer en dreining fra ord til bilde. Dette vil forhåpentligvis fange inn mange av de som har problemer med å følge med så lenge det bare snakkes. Det gjelder både konsentrasjonsvansker og psykisk og/eller fysisk hemning. Alle ungdommene må oppleve seg selv som på innsiden, og bygge en identitet hvor de opplever seg som en del av kirken. Vi håper at ungdommene vil vise fram programmene til foreldre, faddere og andre interesserte.

Vi vil og lage programmer som gir inntrykk, som utfordrer både personlig, diakonalt og trosmessig. Vi vil gi ungdommene en erfaring av å nå ut til et publikum, skape en arena for eksponering og gi dem noe å jobbe mot. De eksisterende aktivitetsgruppene vil forhåpentligvis få et løft i forbindelse med produksjonsprosessen. Tv/video produksjon gjør arrangement til enda større happenings.

Vi ønsker å lære ungdommene en inkluderende og samarbeidende holdning. Programproduksjonen må bære preg av dette. Vi håper også å endre holdningene til det kristne miljøet. Kirken skal assosieres med noe noe positivt, og det skal være kjekt å være med og høre til der.

Vi ønsker å spre kunnskapen om den levende Kristus gjennom de programmene vi lager. Kunnskapen blir dermed levendegjort i bilde, ikke bare gjennom ord. Det er vanskelig å forutsi akkurat hvilket kunnskapsinnhold programmene vil ha.

Programmene må være troverdige og ekte og gi hjelp til å mestre livet. De må ikke bare være for de kule ungdommene.

Den internasjonale dimensjonen vil også være viktig å fremheve. Temaer som klima, religion og religionsmøter, fattigdomsbekjempelse, internasjonale konflikterog bistand er sentrale tema.

Vi vil gi ungdommene ferdigheter innen produsering av tv/video-programmer.
Vi vil fortsette å dyrke fram ferdigheter innen musikk, dans, drama, formidling etc, ferdigheter som vi vil eksponere i programmene.
Vi vil gi ungdommene ferdigheter i å stå fram og ta sin kristne identitet på alvor. Vi har som mål at filmingen av ungdomsgudstjenestene skal gi gudstjenestearbeidet i menigheten et løft. Å produsere tv/media i miljøet skaper entusiasme og får ungdommer med.

Eksisterende trosopplæringsaktiviteter:

Før konf:

Dansegruppen Push,
dansegruppen CrazyKids,
fredagsklubben Evig Nice,
søndagsskole,
søndagsklubb.

Etter konf:

klokkertjeneste for ungdom,
dansegruppen Cherry,
dansegruppen CrazyTeenz,
VM-Studio, VM-Media,
Skolelaget,
lørdagsklubben Någe Aent,
fredagsklubben Teenz,
bibelgruppen 3:16,
3 cellegrupper,
og ledertrening.

Alle aktiviteter har andakt!

Nytt – Juniorkonfirmasjon.
Våren i 4. klasse får alle tilbud om Juniorkonfirmasjon. Deler av undervisningen vil bli gitt
gjennom videosnutter produsert for dette formålet og lagt ut på YouTube. Vi satser på å ha Juniorkonfirmasjon
våren 2008.

Nytt – Bruk av tv/video i konfirmasjonsundervisningen.
I konfirmantundervisningen vil - som for Juniorkonfirmasjonsundervisningen - deler av undervisningen bli gitt i form av videosnutter produsert for det temaet som skal belyses. Dette ønsker vi å prøve ut høsten 2008.

Nytt – Tv-program for aldersgruppen 10-14.
Hvert semester produseres et tv-program for aldersgruppen 10-14 år. Dette programmet brukes som utgangspunkt for et pedagogisk opplegg. Programmet gjøres tilgjengelig på internett, og vises på tv (riksdekkende om mulig).

Vi satser på å bruke høsten 2007 til kun å produsere det første programmet, før det blir produsert og vist ett program vår 2008 og ett program høst 2008.

Nytt – Tv-program for aldersgruppen 15-18.
Hvert semester skal det produseres et tv-program for de eldre ungdommene (15-18). Dette programmet skal brukessom en del av et pedagogisk opplegg. Programmet gjøres tilgjengelig på internett og sendes på tv.

Vi vil bruke høsten 2007 til kun å produsere det første programmet og siden produsere og vise ett program vår 2008 og ett høst 2008.

Nytt – Skreddersydd DVD for barn og unge med spesielle behov.
Vi ser for oss at tv-programmene og videosnuttene som produseres brukes aktivt inn mot de som trenger spesiell tilrettelegging. Her må en lage et individuelt opplegg for hver enkelt person.

Målet er å tilby en skreddersydd DVD – laget av det programmataerialet vi har - for hver enkelt som trenger ekstra oppfølging.

Nytt – Informasjonsrunde på skolene.
Høsten i 8. klasse går vi rundt på ungdomsskolene og informerer om aktivitetene i kirka for ungdomsskoletrinnet og oppover. Vi bruker små videoklipp som ”teasere”. Dette ønsker vi å prøve ut høsten 2008. Samarbeid med skolene? Vise program? Videreutvikling – Ungdomsgudstjeneste laget for tv-formatet. I tillegg skal det hvert semester arrangeres en ungdomsgudstjeneste/ungdomsmesse tilrettelagt for tv-produksjon. Gudstjenesten gjøres tilgjengelig på internett og vises på tv for flest mulig.

Vi vil produsere og sende en gudstjeneste per semester fra og med høsten 2007.

Lokal forankring

VM-Media og VM-Studio driver allerede et godt mediaarbeid. De er begge lokale og regionale aktører. For VM-Medias del sitter vi på teknisk kompetanse, men trenger forsterkning på programsiden. Vi vet hvordan vi skal lage teknisk gode produkter, men trenger gode ideer på hva vi skal fylle programmene med og utarbeide solide og slitesterke programkonsept. VM-media har til nå satset på å lage TV reportasjer fra store kristne ungdomsarrangement i tillegg til DVD produksjon og salg. Mer informasjon om arbeidet finnes på avdelingens hjemmeside: http://www.vm-media.no

VM-Media er lokalt forankret i nærmiljøet på Vardeneset, men når langt ut. Vi har i høst sendt tre programmer på NRK2 sin frekvens her i Rogaland. Innenfor gjeldende konsesjon har vi sendt livssynsprogrammer for ungdom. Denne konsesjonen går ut i mai 2007. Samtidig har vi inngått en avtale med Visjon Norge om 3 prøvesendinger. Visjon Norge sender via satellitt og kabel og er en del av Canal Digitals pakke og har omtrent 100 000 seere. Visjon Norge mangler ungdomsprogram og ønsker sterkt et samarbeid.

Videre er Frivillighet Norge godt i gang med planleggingen av Frikanalen som skal sende på det digitale bakkenettet fra og med 2008. Her er ikke Den norske kirke (Dnk) medlem, men Vardeneset menighet har fortsatt muligheten til å melde seg inn i Frivillighet Norge og være med å utforme kanalen – og forhåpentligvis være med å sikre seg sendetid.

For å oppsummere situasjonen; det er et stort behov for kristne tv-programmer for ungdom, men svært få aktører. Her i Vardeneset har vi allerede et oppegående mediaarbeid som det er mulig å bygge videre på. Hvis en skal satse på media og tv-program, sats på oss!

Vi har investert i nytt og moderne HDV utstyr for flerkameraproduksjon og har en velfungerende mediagruppe bestående av 2 voksenledere og 10-12 medlemmer fra 16 år og oppover. Vi ser at vi selvfølgelig skal jobbe med en revurdering av planene for trosopplæring parallelt med et slikt prosjekt. Et slikt arbeidet er da også i gang, i form av en arbeidsgruppe for trosopplæring, ledet av kateket.

Vi ser og at vårt prosjekt kan ha regionale/nasjonale dimensjoner. Vi tror likevel at prosjektet er meget relevant også for lokalt trosopplæringsarbeid.


Redegjørelse for søknadsprosessen: 

Søknadsprosessen har vært omfattende og involvert mange. Den har blitt ledet av menighetspedagog. Vi begynte med en drøfting i stab for å få en oversikt over søknaden og tilhørende dokumenter. Neste steg var å gå ut bredere gjennom annonsering på gudstjenesten. I kjølvannet av dette tok enkeltpersoner (frivillige) kontakt, og alternativer ble drøftet.

En ny annonsering i gudstjenesten gav flere innspill. Parallelt ble en arbeidsgruppe for trosopplæring nedsatt. Denne arbeidsgruppen gav sin innstilling på bakgrunn av trosopplæringen i Vardeneset generelt. Klare alternativer begynte å skille seg ut, og saken ble presentert og debattert i menighetsråd (MR). MR gav en forholdsvis klar innstilling i retning mediaarbeid, og frivillige i mediaarbeidet ble for alvor brakt inn i søknadsprosessen. Stab ble informert og konferert.

Et utkast ble nå formulert og dette gikk ut på bred høring (MR, stab, VM-Media, undervisningskonsulent i bispedømmet, fellesrådet, andre interesserte). Et nytt utkast ble på bakgrunn av dette formulert og gikk ut på en mindre høring (MR, stab, VM-Media, andre interesserte).

Dette utkastet, med mindre endringer, ble godkjent i Arbeidsutvalg (AU) (med fullmakt fra MR). Påpekninger fra AU ble innarbeidet av menighetspedagog, og søknaden ble så lagt inn i søknadsskjema på nett.

Bookmark and Share

Tilbake
 
Uttalelse om privatliv  |  Betingelser for bruk
Powered by LabOra - Agrando AS